Sazka Hry - Pozadí Sazka Hry - Popředí
Úvod

Sazka Hry

Nakoukněte k nám
do kanceláře.
Kancelář Pan Zelený Pan Zelený, 4. 10. 2024 Jak hrát

Karetní hra žolíky

Žolíky, ať už je budete hrát online nebo živě s blízkými jsou v Česku stále populární karetní hrou. Jaká jsou u žolíků pravidla a jak správně hrát žolíky?

K této hře potřebujete sehnat 2 balíčeky francouzských karet  tradičně s 52 kartami a 4 žolíky neboli jokery. Kromě žolíků tedy počítáme se 4 barvami (srdce, káry, kříže, piky) po 13 kartách, konkrétně 2, 3, 4, 5, 6, 7, ­8, 9, 10, J, Q, K a A. Celkový počet karet ve hře je 108. 

Hra Žolíky (rummy) je určena pro 2 až 6 hráčů. Při více hráčích 6-8 je počet karet dvojnásobný, takže karty se stejnou hodnotou jsou v balíčku 4x, z tohoto důvodu se hraní v tolika hráčích příliš nedoporučuje. Pokud byste hráli s dětmi, ideální věk je zhruba od 8 let, aby pochopily pravidla hry, mohly své tahy už dopředu strategicky plánovat a správně vyhodnotily karetní kombinace. Hlavním cílem hry je zbavit se všech karet, které držíte v ruce tvořením kombinací.

K čemu slouží žolík?

Tato vzácná karta dokáže ve hře zastoupit, kteroukoli ze hracích karet, tak abyste doplnili svoji výherní kombinaci. Například pokud vám chybí jedna karta do postupky, tak vám žolík nahradí chybějící kartu. 

Ještě před začátkem hry je dobré se domluvit, kdy hráč může použít kartu se žolíkem po jeho líznutí z balíčku. První přísnější varianta říká, že pokud si kdokoli vytáhne žolíka, musí ho ve hře okamžitě zahrát a sestavit z něj kombinaci. Druhá shovívavější varianta tvrdí, že si ho hráč může nechat v ruce tak dlouho, jak potřebuje, aby tuto kartu zahrál, co nejvýhodněji.

Pravidla žolíků

Hru začíná hráč napravo od rozdávajícího (zadák), který ještě před rozdáním karet ze zamíchaného balíčku sejme z vrchu 3 karty a všem je ukáže. Jestliže je jedna z nich žolík, může si ho hráč nechat a při rozdávání karet dostane o jednu méně. Karta v pořadí před nebo za žolíkem bude umístěna pod balíček tak, aby je všichni viděli. První karta vzatá z balíčku se musí umístit přede všemi pod tzv. talon, což znamená zbývající část balíčku. S touto kartou může kterýkoli hráč jako s poslední kartou uzavřít kolo z ruky. Při vyložení karet po třetím kole se s pomocí této karty dá utvořit tzv. špinavá případně čistá postupka, a tím vyhrát.

Kolik karet se má rozdat?

Podle obtížnosti hry a její rychlosti jsou 2 varianty počtu karet. Buď můžete každému hráči rozdat 12 karet kromě hráče nalevo od rozdávajícího (předáka), který bude mít 13 nebo všem hráčům rozdáte 14 karet a předákovi 15. V každém případě předák začíná vyložením své karty navíc, pokud to jde, pak musí jednu ze svých karet zahodit do odhazovacího balíčku. Dále si hráči lízají po směru hodinových ručiček a odkládají nepotřebné karty lícem neboli averzem (přední stranou karty) nahoru.   

Kdy mohu vykládat karty?

Vykládat karty by se správně mělo až po skončení druhého kola. Pro vyložení karet při začátku hry s 13 kartami hráč musí zahrát karty v minimální celkové hodnotě 42 bodů (při hraní s 15 kartami 52 bodů) a jednu čistou postupku (3 po sobě jdoucí karty) v jedné barvě bez žolíka. Nestačí, aby jeden z hráčů vyložil karty s minimálním součtem bodů pro to, abyste mohli vykládat karty i vy. 

Bodování karet při ukončení hry je následující: Karty A, K, Q, J představují hodnotu deseti bodů a zbytek karet podle své vyobrazené hodnoty na kartě. Žolík se počítá podle karty, kterou nahrazuje.

Jaké karetní kombinace mohu vykládat?

Pokud máte v ruce žolíka, stačí vám k němu přiložit aspoň 2 karty. V opačném případě musíte vlastnit přinejmenším 3 karty, které jdou spolu zahrát. Vykládat můžete trojice, čveřice, postupky atd. Kombinovat můžete červené i černé karty dohromady. Jediná varianta, která není přístupná pro vyložení jsou tři žolíci v kombinaci. Odhozenou kartu předchozím hráčem můžete kdykoli vzít do ruky, ale musíte ji ve svém tahu opět vyložit. 

Příklady karetních kombinací

1) Tři stejné karty: Pokud máte v ruce aspoň 3 karty stejné hodnoty. Například tři dámy. 
2) Postupka: Tři nebo více karet po sobě jdoucích. Třeba 5, 6, 7 a 8.

Jakmile aspoň 2 hráči, včetně vás mají vyložené kombinace na stole, můžete přikládat karty ke kombinacím, které už vytvořili vaši spoluhráči. Když karty v lízacím balíčku (talonu) dojdou, tak se klasicky obrátí odhazovací balíček a poté snímáte karty z něj.

Čistá vs špinavá postupka

Čistou postupkou se myslí řada po sobě jdoucích karet s jakýmkoli znakem (kříže, piky, srdce, káry) ve stejné barvě bez použití žolíka (jokera). Bez ní se na startu hry neobejdete. 
Špinavou postupku získáte snadněji, protože vám k jejímu zformování stačí karta žolíka nebo alespoň 3 karty různé barvy, ale stejné hodnoty. Například nemůžete zkombinovat dohromady dva červené srdcové krále.

Jakým způsobem se dá uzavřít hra?

Uzavřít hru hráči mohou po dohrání třetího kola. První, kdo může vyložit všechny karty je hráč, který začínal. Ten ovšem nemůže vzít první kartu z odhazovacího balíčku a využít ji k vytvoření karetní kombinace, to smí až druhý hráč v pořadí. Hru ukončí hráč, který vyloží na stůl všechny svoje karty kromě jedné poslední, kterou položí zadní stranou tedy rubem (reversem) na odhazovací balíček. Jestliže hráč uzavře hru a nepoužije během hry žolíka, může si ho uschovat pro další hru.  

Sečtení bodů a určení vítěze hry

Po uzavření hry a vyložení všech karet jedním z hráčů nastává moment, kdy se sečtou body. Ten, kdo na konci bude mít nejméně trestných bodů se stává vítězem hry. Body si můžete s každou hrou zapisovat přehledně do tabulky. Pokud někdo z hráčů dosáhne pětistovky nebo tisícovky záporných bodů podle dohody hráčů před hrou, vyhodnotí se jednotlivé hry a určí se finální vítěz.

3 možnosti ukončení hry:
1) Hráč vyloží na stůl všechny své špinavé a čisté postupky, zůstane mu jedna karta, kterou zahodí do odkládacího balíčku. 
2) Hráč v ruce drží takové postupky, které může vyložit naráz a poslední kartou zavře (tzv. zavření z ruky).
3) Pokud si všimne hráč, že se mu karta na spodu hodí do postupky, nechce se mu lízat kartu z balíčku ani čekat na odhozené karty spoluhráče, může si ji vzít a s její pomocí herní kolo uzavřít. 

V prvních dvou způsobech ukončení hry platí, že hráč si musí líznout kartu z balíčku a až potom může uzavírat.

Kolik mínusových bodů přidělit za jakou kartu?

Klasickým uzavřením hráč, který hru zavřel dostane 10 plusových bodů. Pokud hráč uzavře z ruky, získá tím 20 plusových bodů a všechny trestné body hráčů se zdvojnásobí. Při klasickém uzavření hry je hráčům, kterým se nepovedlo vyložit žádné karty připsáno 100 trestných bodů. Při uzavření z ruky je hráčům, kteří nevyložili žádné karty uděleno automaticky 200 trestných bodů.    

Karty s číselnou hodnotou (2–10) se počítají podle své hodnoty. Král, dáma a spodek jsou za 10 bodů. Eso bývá za 11 nebo 20 bodů dle domluvy. Žolík má většinou hodnotu 50 trestných bodů. Pokud se vám zdá 50 bodů moc, dá se tato hranice snížit na 30, 20 nebo na 15 bodů.

Jak hrát a vyhrát v žolíkách?

Strategie pro hru žolíky vám pomohou vyhrát hru. Doporučujeme si v ruce seřadit postupky od čistých po ty špinavé. Během hry si všímejte, jaké karty už byly zahrány a které karty byly odloženy do odhazovacího balíčku. Tímto stylem se dá určit, jaké karty ještě zbývají a které kombinace bude lehčí utvořit. Také budete mít informace o tom, který hráč sbírá jaké karty.
 
Žolíky neplýtvejte a nejprve zahrajte karetní kombinace, které již máte. Jestliže vyložil už jiný hráč před vámi, snažte se vyložit i vy, co nejdříve to půjde. Většina hráčů se drží buď strategie vyložím až všechny karty najednou a uzavřu hru nebo vykládám karty hned, jakmile se mi naskytne příležitost. Ať už si zvolíte kteroukoli variantu amerických žolíků nebo českých kradených žolíků mějte na paměti, že trpělivost se zde vyplácí.

Mrkněte také na tohle