reLosy reLosy reLosy

reLosy

„Výhrou cesta losů nekončí, ale teprve začíná! Jako první loterijní společnost na světě upcyklujeme naše stírací losy. Ze starých výherních a neprodaných stíracích losů jsme se rozhodli vyrábět kvalitní a designové produkty. A to jsme teprve na začátku…“

Fakta pro začátek

1

Za rok prodá Sazka 250 tun stíracích losů.


2

K losům, které se k nám vracejí, se chováme zodpovědně a recyklujeme je už přes 20 let. Za rok 2023 bylo zhruba 113 tun Sazka losů ekologicky skartováno u externího partnera.
3

Výsledný materiál z ekologické skartace je používán do dalších papírových výrobků, třeba na stavební izolaci nebo plata na vejce.
4

137 tun prodaných nevýherních losů končí ve směsném odpadu.


5

Stále hledáme nové cesty, jak staré Sazka losy využít a dále upcyklovat. Chceme, aby se náš materiál postupně stal základem pro různé typy produktů.
Obrázek na pozadí

SOUTĚŽ

Vyhrajte 4x vstup na koncert pro dvě osoby a setkání s kapelou Olympic. Koncert proběhne 20. Listopadu ve Fórum Karlín v Praze. Jak vyhrát? Stačí vyplnit jednoduchý formulář a odpovědět na otázku: V jakém roce vydala skupina Olympic své první album Želva?

Soutěžit můžete od 9. 9. do  10. 11. 2024
Výherce oznámíme v týdnu od 11.11.

Projekty 2024

Sazka Kickz

Obuli jsme se do toho! Naším první projektem jsou stírací tenisky, které vznikly ve spolupráci s návrhářem NAUT. Společně jsme navrhli a vyrobili 200 unikátních párů.

Obrázek na popředí

Sazka modulární nábytek

Ideální cesta k udržitelnosti? Upcyklace! S designérem Filipem Kramplou jsme vytvořili modulární nábytek, který je ze 70 % vyrobený ze stíracích Sazka losů. Zbylých 30 % je měkký recyklovaný plast.

Obrázek na popředí

Studentská výzva

Jak si začínající designéři poradí se starými losy v eko-designérské soutěži Reborn Design 2024? Hodnotí se nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.
Obrázek na popředí

BMX Pumptrack

Šlapeme do udržitelnosti i cyklistiky, včetně mladé atraktivní disciplíny BMX. Již teď se vyvíjí modulární BMX pumptrack, který tak bude prvním svého druhu na světě.

Obrázek na popředí

Recyklace nebo upcyklace

    Recyklace a upcyklace jsou dvě různé metody zpracování odpadů.
  • Pro naše první projekty (Sazka Kickz, Sazka modulární nábytek, BMX pumptrack a Studentskou výzvu) využíváme metodu upcyklace.

Recyklace

Recyklace se zabývá zpracováním odpadů tak, že se materiály z daného odpadu rozloží a jednotlivě opět použijí k výrobě dalších produktů.

Příklad: Starý novinový papír, který se používá k výrobě nového papíru nižší kvality nebo papírových výrobků, jako jsou obálky, toaletní papír nebo kartonové krabice.

Upcyklace

Upcyklace spočívá v transformaci odpadních materiálů nebo starých věcí do nových produktů s vyšší hodnotou. 

Příklad: Staré dřevěné palety z průmyslových skladů jsou přeměněny na nový nábytek, jako je například stůl, sedací souprava nebo regál.

Často kladené otázky


Co je to platforma reLosy?    
Stírací losy jsou pro Čechy oblíbenou zábavou již po několik generací. Sazka jim jako první loterijní společnost na světě nově dává druhý život. Platforma reLosy hledá možnosti a nové cesty v recyklaci a upcyklaci losů a snaží se skrze inovativní designové předměty upozornit na téma udržitelnosti a cirkularity. V rámci projektu reLosy nyní přichází s kolekcí designových produktů vyrobených z losů. Produkty zároveň akcentují silné spojení Sazky se sportem a sportovním prostředím.

Kdo za ním stojí a kdo se do něj zapojil?    
Za projektem stojí společnost Sazka. Na produktech spolupracuje s předními českými designéry, spolupracuje s vysokými školami a dalšími subjekty. Do řešení chceme vtáhnout i naše zákazníky, kterým bychom rádi nabídli možnost nevýherní losy vracet na pobočkách.

Co je cílem projektu?    
Papír je vynikající a podceňovaný materiál a Sazka chce hledat a využívat možnosti recyklace a upcyklace tak, aby co nejvyšší podíl losů měl šanci na nový život. Obecným cílem ja také popularizovat udržitelnost a cirkularitu. V Sazce již přes 20 let ekologicky skartujeme losy, které se nám vracejí (výherní losy a neprodané emise losů). Materiál je následně využíván například na výrobu plat pro vejce. Hledáme ale další možnosti, jak smysluplně a udržitelně zpracovat velké množství losů a dát jim druhý život, tak, aby i dál dělaly radost. Jedním z řešení se tak stala upcyklace, která nahrazuje nákup nových produktů a naopak dá hodnotné využití odpadovému materiálu.

Jaké společnosti se zpracování losů a upcyklaci věnují?
Sazka je první loterijní společnost na světě, která se rozhodla své losy upcyklovat. Její vize je škálovatelnost produktů do veřejného prostoru a další velkoobjemová využití.

Jaký má Sazka dopad na životní prostředí?    
Sazka není výrobním závodem a i díky přestěhování kanceláří do komplexu Bořislavka nemá velký dopad na životní prostředí. Ten obdržel certifikát LEED Gold a to např. díky využívání dešťové vody, rekuperaci energie z výtahů nebo výměníku tepla. Dáváme ale na trh velké množství papíru - stíracích losů. A to množství, které máme šanci ovlivnit, chceme dál smysluplně zpracovávat. Již přes 20 let losy recyklujeme u externího partnera a hledáme další řešení, jak dál materiál udržitelně zpracovávat. Jedna z možností je právě upcyklace.

Proč Sazka losy upcykluje?    
Hledáme další řešení, jak materiál, kterého máme hodně, smysluplně zpracovávat. Upcyklace je tak dalším krokem, jak dopad na životní prostředí snižovat. Zároveň chceme bořit mýty, že upcyklované produkty nejsou příliš hezké, ale naopak mohou být designovým a kvalitním kouskem.

Jaký je rozdíl mezi upcyklací a recyklací?    
Recyklace se zabývá zpracováním odpadů tak, že se materiály z daného odpadu rozloží a jednotlivě opět použijí k výrobě dalších produktů. Příkladem může být starý novinový papír, který se používá k výrobě nového papíru nižší kvality nebo papírových výrobků, jako jsou obálky, toaletní papír nebo kartonové krabice. Upcyklace spočívá v transformaci odpadních materiálů nebo starých věcí do nových produktů s vyšší hodnotou. Příkladem mohou být staré dřevěné palety z průmyslových skladů, které lze přeměnit na nový nábytek – například stůl, sedací souprava nebo regál.

Jaké jsou další plány?    
Na konci roku představíme první upcyklovaný certifikovaný BMX pumptrack na zážitkovém festivalu Life! v Brně. Jednáme zároveň s výrobcem pumptracků o možnosti využití certifikovaného materiálu z losů v sériové výrobě. Připravujeme další designové objekty do veřejného prostoru, které budou zvyšovat povědomí o možnostech recyklace. A vtáhneme naše zákazníky - už v létě spustíme pilot a na vybraných prodejních místech jim dáme možnost vracet i nevýherní losy, kterým pak Sazka a její platforma reLosy dají nový život.


Co jsou to Sazka Kickz?    
Designové tenisky vyrobené z veganské jablečné kůže, jejichž podrážka je vyrobená z upcyklovaných Sazka losů.

Kdo je autorem Sazka kickz?    
Tenisky vznikly ve spolupráci s designérským studiem Naut, za kterým stojí Tish Seabrook a Filip Nguyen.

Je možné si boty koupit? Kolik jich bylo vyrobeno?    
Bylo vytvořeno 200 párů a boty si není možné koupit, dají se jen vyhrát v soutěžích na Instagramu.

Z čeho jsou vyrobené?    
Boty jsou vyrobené z ekologické jablečné kůže s certifikátem Greenguard Gold. Podrážka je ze stíracích losů.

Jak odolná je stíratelná vrstva?    
Svrchní stíratelá vrstva je omyvatelná a odolná, aby vydržela běžné nošení.


Co je to Sazka modulární nábytek?    
Modulární designový nábytek, je ze 70 % vyroben ze stíracích losů od Sazky – jedná se o největší možné procento stíracích losů, které bylo možné využít s ohledem na bytelnost, výdrž a s ohledem na  venkovní umístění. 30% pak tvoří měkký recyklovaný plast.

Kdo je autorem návrhu?    
Designér Filip Krampla.

Pro co je nábytek určen? Kde bude možné ho vidět?    
Nábytek plánujeme využívat v  rámci eventů, do budoucna by se mohl objevit také v odpočinkových zónách pro návštěvníky nejrůznějších sportovních či kulturních událostí. Události pravidelně aktualizujeme zde na webu v části Sazka modulární nábytek. Díváme se také na možnosti, jak tento produkt dále škálovat do veřejného prostoru. Věříme, že touto cestou se nám zároveň povede přirozeně přitáhnout pozornost k tématu udržitelnosti a upcyklace.


Proč jste se připojili do studentské výzvy RebornDesign?    
Projekt Reborn Design nás nadchl svou inovativní vizí propojení studentů a firem ve prospěch udržitelnosti a kreativity. Těšíme se na další nápady, do jakých výrobků můžeme losy dále upcyklovat.

Kolik se do soutěže zapojí studentů?    
Do soutěže je zapojeno celkem 124 studentů.

Kdy budou známé výsledky?    
Vyhlášení proběhlo 18.6. 2024. Vítězem kategorie „papír“ a zároveň absolutním vítězem celé soutěže se stal Václav F. Matyáš s projektem deodoračních eko puků MOTMAL vyrobených ze stíracích losů Sazka

Jaké máte další plány?    
Již pracujeme na dalších zajímavých a designových projektech, chceme materiál z losů upcyklovat ve velkém objemu. V dalších fázích budeme zapojovat i zákazníky a zároveň hledáme nové možnosti a partnerství, jak materiál z losů dále využívat.