14. únor je dnem lásky, kdy si zamilovaní téměř po celém světě projevují vzájemnou náklonnost. Žně mají květinářství, cukrárny, papírnictví, i prodejny se šperky, parfumerie, ale také ty nejlepší restaurace, které mají místa na večeři zarezervovaná už dlouho dopředu. Říkáte si, že bonboniér už bylo dost a chcete být letos trochu originální? Zkuste zajít třeba do trafiky a pořiďte své drahé polovičce vzrušující dárek, který vám může při troše štěstí splnit i ta nejtajnější přání.
Přečtěte si také: Velký valentýnský průzkum: jak Češi prožívají svátek sv. Valentýna?
Na svatého Valentýna se zamilované páry obdarovávají menšími i většími dárky. Někdo přinese květinu, přání z lásky nebo čokoládu, jiný zase parfém, poukaz na romantický wellness pobyt nebo třeba stírací los a s ním šanci na milionovou výhru. V současnosti dárky ke svátku zamilovaných prostě patří, i když ne vždy tomu tak bylo.
Historie únorového svátku lásky sahá hluboko do minulosti, a to až do starověkého Říma, k festivalu Lupercalia. Ten se konal vždy v polovině února a oslavoval mimo jiné příchod jara. Byl zasvěcen Faunovi, bohu plodnosti, ochránci polí, pastevců a stád. Během festivalu byli mladí muži, známí jako Luperci, oblékáni do kozích kůží a běhali v nich po městě, zvláště kolem Palatinského pahorku. Věřilo se, že tato akce přináší plodnost, zdraví a ochranu před nebezpečím.
Náhodný los i první valentýnka
A právě Lupercalia a Sazka mají něco společného. Říkáte si, co by to asi tak mohlo být? Nebudeme vás dlouho napínat a prozradíme, že je to prvek náhody, loterie a možnost, že se vám s trochou štěstí splní sny. Jednou z klíčových tradic festivalu bylo totiž spojování mužů a žen prostřednictvím loterijního systému. V osudí byla jména nezadaných žen a ta, jejíž jméno bylo vytaženo se stala pro období festivalu dočasnou partnerkou muže, který si ji „vylosoval“. Pokud měl muž šťastnou ruku, často se z tohoto náhodného spojení vyvinul dlouhodobější vztah.Ačkoli je na první pohled povaha Lupercalia výrazně odlišná od romantických okamžiků, které si spojujeme s Valentýnem a celý prastarý koncept se vlastně zdá velmi vzdálený naším současným zvykům, spojení mezi těmito dvěma svátky existuje. Jedna z teorií říká, že římský křesťanský církevní představitel Valentin byl popraven právě 14. února, tedy v době, kdy byl festival Lupercalia slaven.
Příběh Valentina byl spojen s láskou. V jeho době byli v Římě křesťané pronásledováni. Také Valentin byl zatčen a na příkaz císaře Claudia II. popraven. Před popravou ale údajně vrátil zrak slepé dívce, dceři svého žalářníka, kterou měl velmi rád. Zanechal jí poslední vzkaz podepsaný „Od tvého Valentina.“