Ryor, Siko, Marlenka. Lidé, kteří se stali úspěšnými až po třicítce (II. díl)
Říká se, že nikdy není pozdě začít, a v podnikání to platí zvláště. Spousta dnes úspěšných lidí rozjela svůj byznys až ve středním věku. Předtím se věnovali úplně něčemu jinému a své podnikání často začínali v garáži.

Jaroslava Valová


Co dělá: Zakladatelka společnosti SIKO koupelny
Úspěch ve: 44 letech


Jaroslava chtěla vždycky podnikat, ale neměla kapitál. A tak si s manželem různě přivydělávali. Byli ve spolku zahrádkářů a prodávali své výpěstky ze zahrady, chovali ovce a zpracovávali vlnu. S podnikáním Jaroslava začala ve 44 letech krátce po revoluci. První obkladačky prodávala z domu z garáže.
 

Přečtěte si také: Král hamburgerů i hollywoodský herec. Lidé, kteří se stali úspěšnými až po třicítce (I. díl)


Sama říká, že základem počátečního úspěchu bylo, že bydleli hned u silnice. Z malé prodejny v jižních Čechách expandovala až na současné čtyři desítky poboček v Čechách a na Slovensku s ročním obratem 2,5 miliardy korun. Ve firmě pracuje asi 600 lidí. Od loňského roku firma nabízí i kuchyně.
 

Eva Štěpánková


Co dělá: Zakladatelka kosmetické firmy Ryor
Úspěch ve: 46 letech


Sedmnáct let šéfovala výrobě kosmetických přípravků v Ústavu lékařské kosmetiky v Praze. V době rodičovské dovolené se rozhodla, že své nápady už nebude prodávat jiným lidem, a založila vlastní firmu u sebe doma. První krémy značky Ryor vyráběla s pomocí kuchyňských robotů.

V současné době vyrábí firma něco kolem 200 výrobků, z toho přibližně 120 je určených pro maloobchodní síť a 80 pro profesionální kosmetické salony. Novinkou na trhu je nativní (tepelně ani chemicky neupravovaná) výživa Pohár života a speciální čaje pro detoxikaci organismu.
 

Antonín Kokeš


Co dělá: Majitel společnosti Albi a Antonínovo pekařství
Úspěch ve:  43 letech


Před pětadvaceti lety založil Antonín Kokeš firmu Albi, která se postupně od prodeje pohledů a výroby přání, které zajišťovalo pár zaměstnanců, rozrostla do více než půlmiliardového byznysu s dárkovými předměty a deskovými hrami. Zdálo by se, že Antonínovi se daří. Ale ne nadarmo se říká, že práce vás musí především bavit.

Hračky pro něj byly asi už ohrané, a tak se pustil do úplně jiného byznysu. Otevřel v Praze čtyři pekárny s kavárnou pod značnou Antonínovo pekařství, a i když není pekař, v čerstvě upečeném voňavém chlebu našel smysl podnikání.
 

Gevorg Avetisjan


Co dělá: Zakladatel cukrářské společnosti Marlenka
Úspěch ve: 44 letech


Arménský rodák vystudoval vysokou školu umění a živil se jako interiérový designér. Jeho podnikatelské plány v Arménii však přerušila krize a válka. Ze dne na den se rozhodl, že odjede do Prahy. I tady se pokoušel založit designérskou firmu, také si pronajal hospodu, ale nedařilo se mu.

V Arménii všichni pečou medové dorty podobně jako na Valašsku frgály. A tak přišel nápad – když Avetisjan rozvážel po Ostravě medovníky z kuchyně své sestry Hasmik, netušil, jaký je to poklad. Dnes firmu Marlenka řídí společně se synem a chlubí se sedmi miliony vyrobenými sladkými pochoutkami za rok.

Možná nemusíte začínat s podnikáním, abyste zbohatli. Někdy stačí vsadit na štěstí – pokud trefíte hlavní výhru Sportky, získáte výhru v podobě desítek milionů korun. Jen dodejme, že k tomu, abyste dosáhli na Superjackpot, je třeba si vsadit plný tiket včetně Šance. Klikněte si pro něj na tento odkaz.

Autoři fotografií: Siko, Ryor, Podnikatel, Marlenka.

Přečtěte si také