Sazka dává druhý život losům. Vznikají z nich unikátní designové produkty
O tom, že mají Češi rádi stírací losy rozhodně není pochyb. Sazka jich v roce 2023 prodala 250 tun. Napadlo vás ale někdy, jak takový los končí? Zhruba 137 tun těch prodaných nevýherní loni skončilo v odpadkovém koši a ty staré výherní nebo neprodané losy Sazka ekologicky zlikvidovala. Nyní je ale čas na změnu. Největší loterijní společnost v Česku přichází s platformou reLosy, skrze kterou bude hledat inovativní možnosti upcyklace losů.


Přečtěte si také: Prague Bike Fest je opět tu! Šlápněte do toho se Sazkou o poslední dubnovém víkendu


Co spojuje kolekci designových tenisek a sérií víceúčelového modulárního nábytku? Jsou to stírací losy od Sazky. Ty byly totiž použity pro výrobu jak tenisek, tak i nábytku. Společnost Sazka v těchto dnech spouští unikátní platformu reLosy, díky které dostanou stírací losy druhý život. „Celkový dopad Sazky na životní prostředí je nízký. Spotřebováváme ale poměrně dost papíru na výrobu losů, a rozhodli jsme se proto důkladně zmapovat a následně využít možnosti, jak dát použitým losům nový život skrze recyklaci a upcyklaci,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka.
 

Z losů vznikají funkční věci

Sazka s myšlenkou recyklace a upcyklace losů nezačíná od nuly. Zhruba 45 % vyrobených losů se společnosti vrací, protože byly výherní nebo protože jim skončila platnost a neprodaly se. Společnost tyto losy již přes 20 let ekologicky recykluje u externího partnera a výsledný materiál se stává základem například stavebních izolací nebo plat na vejce.

„Rychle se vyvíjející technologie nám ale dávají zcela nové možnosti, jak s materiálem z losů pracovat. V platformě reLosy chceme upcyklací vytvářet inovativní produkty s vysokou přidanou hodnotou, pracovat s nimi ve veřejném prostoru a přitahovat tak pozornost k tématu udržitelnosti. Produkty budou spjaté s tím, co Sazka vždy podporovala, tedy se sportem a pohybem. Spojujeme se s vysokými školami, abychom využili nejnovější výzkum a vývoj. Zároveň chceme do platformy reLosy vtáhnout i naše zákazníky. Na vybraných prodejnách již v létě spustíme pilot, ve kterém nám budou lidé moci vracet i nevýherní losy,” doplnil Jonák.


Tenisky, pohodlné posezení i trocha adrenalinu

Platformu reLosy Sazka startuje dvěma unikátními produkty. Prvním jsou „Sazka Kickz“ – designové tenisky, jejichž podrážka je vyrobená z losů. Tenisky vznikly ve spolupráci s návrhářským studiem NAUT a jejich podoba vychází z oblíbených losů Rentiér. Originálních tenisek vzniklo pouze 200 párů a díky vrchní stíratelné vrstvě, kterou lze upravit podle preferencí, je každý pár jedinečný. Stříbrná barva se tak může speciálním stírátkem umístěným na tkaničkách setřít úplně celá nebo třeba jen část.

Dalším z nově vzniklých produktů je víceúčelový modulární nábytek. Moderní design, za nímž stojí designér Filip Krampla, je ze 70 % vyroben ze stíracích losů od Sazky – jedná se o největší možné procento stíracích losů, které bylo možné využít s ohledem na bytelnost a výdrž finálního produktu. Zbylých 30 % pak tvoří měkký recyklovaný plast. Celkem bylo na výrobu nábytku spotřebováno 1 700 kilo losů. Společnost ho plánuje využívat v rámci řady svých outdoorových eventů, do budoucna by se mohl objevit také v odpočinkových zónách pro návštěvníky nejrůznějších sportovních či kulturních událostí nebo ve veřejném prostoru.

Již v listopadu letošního roku by měl spatřit světlo světa další unikátní objekt – modulární BMX pumptrack vyrobený ze 2 tun výherních losů. Poprvé by se měl představit na festivalu Life! v Brně a následně na řadě sportovních eventů. „Sazka je dnes největším podporovatelem BMX komunity v Česku a naší ambicí je, aby se upcyklace stala při výrobě pumptracků standardním řešením. Již ohledně toho jednáme s předním výrobcem pumptracků,“ doplnil Petr Jonák.


Podpora mladých talentů a spolupráce s vysokými školami 

Cílem platformy reLosy je vedle výroby nečekaných designových produktů také hledání dalších inovativních řešení skrze spolupráci s vysokými školami. Společnost uzavřela partnerství s ekologickou iniciativou Reborn Design a společně oslovily mladé talentované studenty designu, aby Sazce pomohli přijít s novým, neotřelým pohledem na využití losů v upcyklaci. Vyhlášení vítězů z jednotlivých materiálových kategorií proběhne v polovině června 2024.

Aktivity v oblasti udržitelnosti a upcyklace stíracích losů Sazka do budoucna plánuje dále rozšiřovat.
 

Věděli jste, že …?

Recyklace se zabývá zpracováním odpadů tak, že se materiály z daného odpadu rozloží a jednotlivě opět použijí k výrobě dalších produktů. Příkladem může být starý novinový papír, který se používá k výrobě nového papíru nižší kvality nebo papírových výrobků, jako jsou obálky, toaletní papír nebo kartonové krabice.

Upcyklace spočívá v transformaci odpadních materiálů nebo starých věcí do nových produktů s vyšší hodnotou. Příkladem mohou být staré dřevěné palety z průmyslových skladů, které lze přeměnit na nový nábytek – například stůl, sedací souprava nebo regál.

 

Přečtěte si také