Představte si, že máte téměř dvě tuny starých výherních a neprodaných stíracích losů. Co s nimi uděláte? Ekologická likvidace je samozřejmě dobrý nápad. V Sazce ale jdeme ještě dál. Staré losy totiž nejen recyklujeme, ale už je také upcyklujeme! Vyrábíme z nich kvalitní, designové a užitečné produkty. Z oněch necelých dvou tun losů vznikl jedinečný Sazka modulární nábytek – 20 žlutých hexagonů, které skvěle slouží na vybraných venkovních akcích k posezení a odpočinku.
Přečtěte si také: Boty, které nemá nikdo jiný? Představujeme vám designové tenisky Sazka Kickz
Upcyklovaný Sazka nábytek je vyroben jako modulární systém. Celkem 20 kusů tak lze jednoduše skládat dohromady a vytvořit úžasné velké, a především udržitelné venkovní posezení, které lze pak snadno zase rozložit a poskládat jinak. Spojit lze najednou všech 20 částí nebo jen některé. Sazka nábytek se zkrátka ideálně přizpůsobí různým prostorům, účelům a potřebám.
Trochu čísel neuškodí
Jednotlivé hexagony mají rozměry 120 x 42 cm. Na výrobu každého jednoho z nich bylo použito 85 kilogramů Sazka losů, celkem tedy 1 700 kilogramů. Za designem nábytku, který je ze 70 % tvořen ze starých stíracích losů a 30 % je pak měkký recyklovaný plast, stojí Filip Krampla. „Baví mě neotřelé materiály a nekonvenční řešení, které zapadají do principu udržitelnosti,“ říká designér.Posaďte se, prosím
Přemýšlíte, zda je posezení na žlutých hexagonech pohodlné? Vyzkoušet to můžete na některém z blížících se eventů.22. 6. 2024: Metronome festival Praha, podcastová zóna
23. - 27. 6. 2024: Olympiáda dětí a mládeže v Českých Budějovicích
25. - 28. 7. 2024: Czech Tour
16. - 25. 8. 2024: Lipno Sport Festival
Jak vzniká upcyklovaný nábytek?
V první fázi se losy zváží, nadrtí a vytvoří se z nich směs. V dalším kroku se pro zvýšení odolnosti přidá recyklovaný plast. Směs rozdrcených losů a recyklovaného plastu je pak slisována na desky stejné tloušťky a tvaru, ze kterých pak vznikají žluté hexagony.Jednou z hlavních výhod Sazka nábytku je jeho plná upcyklovatelnost. Hexagony lze kdykoli rozložit, jednotlivé desky rozdrtit a vzniklý materiál opět slisovat zpátky do desek a ty znovu slepit dohromady do nové formy nábytku. Tento proces umožňuje nekonečný cyklus upcyklace. Tím se minimalizuje dopad na životní prostředí.
Platforma reLosy ukazuje upcyklaci v praxi
Sazka v rámci nové platformy reLosy dává starým stíracím losům druhý život. V době, kdy je udržitelnost stále důležitějším tématem, přichází Sazka s inovativním řešením, které spojuje ekologii s jedinečným designem. Jako první loterijní společnost na světě Sazka upcykluje své stírací losy a hledá originální způsoby, jak je použít dál.Projektů pro rok 2024 má Sazka více
Viděli jste třeba už někoho procházet se v originálních teniskách z limitované edice Sazka Kickz? Na konci dubna měli návštěvníci Prague Bike Festu poprvé možnost posadit se na již zmiňovaný Sazka modulární nábytek.V polovině června se také dozvíme, kdo vyhraje ve studentské výzvě Reborn Design, se kterou Sazka uzavřela partnerství. Reborn Design spojuje talentované studenty designu a architektury, kteří mají přijít s novým, neotřelým pohledem na využití losů v upcyklaci.
Zároveň již toto léto na vybraných prodejních místech Sazky startuje první pilotní projekt, v rámci kterého budou moci zákazníci nevýherní losy vracet. S jejich pomocí tak snížíme množství losů, jež nyní končí ve směsném odpadu, a zároveň budeme materiál dál ekologicky využívat.
A to není vše. Už se vyvíjí unikátní upcyklovaný BMX pumptrack, po kterém by se v listopadu měli projet první bikeři.
Zní to zajímavě, že? Tak sledujte naše sociální sítě a novinky přímo na platformě reLosy.